• Dobra literatura,  Wybór

  O trudnych decyzjach w “Wyborze” Nicholasa Sparksa

  Każdy z nas chociaż raz w życiu został postawiony przed dokonaniem wyboru, ważnej decyzji. Czasem jest to proste i nie myślimy o tym nawet dwa razy, a kiedy indziej pożera nas stres, nie wiemy, co przyniesie przyszłość, jakie mogą pojawić się konsekwencje. Czy “Wybór” Nicholasa Sparksa będzie mówił o rzeczach trudnych? Zaraz się dowiesz.

  Bohaterowie

  Travis Parker to spełniony człowiek. Uwielbia spędzać czas ze swoimi znajomymi. Kiedy tylko mógł oddać się marzeniom, podróżował, spełniał się, uprawiał sporty wyczynowe. Do pracy miał inny stosunek niż większość – traktował ją jako przyjemność, a nie smutny obowiązek. Celem życiowym Travisa to stworzenie rodziny, ulokowanie się w pięknym domku, choć póki co wystarczały mu pies i przelotne związki z kobietami. Za to Gaby Holland wydaje się być zupełną odwrotnością Parkera. Jest spełniona, od kilku lat szczęśliwa w związku, Mimo że w pracy nie odnalazła przyjaciół, to czerpała z niej satysfakcję. Co połączy losy tych bohaterów w “Wyborze” za Sparksa? O tym za chwilę…

  Część pierwsza

  Tak naprawdę połączyły ich skryte pragnienia, głęboko schowane w zakątkach ich dusz. Pierwszego spotkania Gaby i Travisa nie można uznać za udanego, ale z czasem ich relacja się poprawiła, można rzec, ze “znośnej” przerodziła się w niemal idealną. Niestety wszystko, co dobrze, kiedyś się kończy. Teraz Gaby musi dokonać tytułowego wyboru.

  Część druga

  Gdy czytelnik pod koniec pierwszej części zostaje sam na sam z pytaniami, wątpliwościami, w kolejnym nowym wątku pojawia się ich jeszcze więcej! Teraz to Travis stanie przed trudnym wyborem. Jego decyzja będzie mieć wpływ na dalsze losy innych bohaterów. Gdy poprzednia część wydawać by się mogła typowym romansem, tutaj na scenę wkracza tajemnica. Na szczęście im bliżej końca powieści, tym bardziej wszystko układa się w spójną i logiczną całość.

  Historia miłosna

  Nicholas Sparks znów zaskakuje, choć niektórym mogło się wydawać, że po tylu spisanych opowieściach mu się nie uda. A udało się! “Wybór” zaliczany jest do jednej z najpiękniejszych historii o miłości (https://www.taniaksiazka.pl/wybor-nicholas-sparks-p-681674.html). Temu uczuciu zawsze towarzyszy jeszcze szereg innych, są to na przykład nienawiść, smutek, cierpienie, szczęście, strach, niepewność i nadzieja.

  Tę lekturę zaleca się cierpliwszym czytelnikom, ponieważ prawie połowę stanowią stereotypowe dialogi każdego dzieła z wątkiem romansu. Akcja rozwija się wolniej, ale zdecydowanie warto na nią poczekać. Język zachwyca prostotą i lekkością. Charakteryzuje się również dynamizmem, barwnością, świeżością, realnością – działa zatem na wyobraźnię.

  Coffee obraz autorstwa freepik - www.freepik.com
 • Dobra literatura,  Offside

  Wojna płci

  Kobiety są z Wenus a mężczyźni z Marsa – czy zgadzamy się z tą opinią? Najpewniej większość zapytanych osób śmiałoby odpowiedziała, że jest to racja, ponieważ panowie zachowują się zupełnie inaczej niżby kobiety chciały. Nie można jednak powiedzieć, że z kobietami jest lepiej. Pomimo jednak bardzo mocno zauważalnych różnic należy powiedzieć, że zarówno jedna, jak i druga płeć wzajemnie się uzupełniają, dzięki czemu tworzą (prawie) harmonijne związki. W wielu sytuacjach można jednak nadal natknąć się na wojnę płci. Przykładem tego może być książką “Offside. Siostry Barker. Tom 1” autorstwa Juliany Stone (https://www.taniaksiazka.pl/offside-siostry-barker-tom-1-juliana-stone-p-1335722.html).

  Kiedy jest się kobietą

  Autorka tej książki we wspaniały sposób poruszyła bardzo życiowy temat, jaką jest wojna płci. Niby żyjemy w krajach nader rozwiniętych, gdzie wielu facetów wie, że kobiety są w pewnych dziedzinach dobre tak samo jak oni lub nawet lepsze – jednak czasem jest im się bardzo ciężko z tym pogodzić. Czego doskonałym przykładem jest właśnie główna bohaterka tej książki Bille Jo-Baker. Bille wraca po kontuzji do swojego rodzinnego miasteczka, gdzie nie była już dawno. W planach ma dołączenie do miejscowej męskiej ligi hokeja. I całkiem prawdopodobne, że nie zrobiłaby się z tego taka afera ale Bille to kobieta i nikt nie wyobraża sobie, że mogłaby ona dołączyć do chłopaków na lodzie. W sumie, to jest kilka osób, które może i poparłyby ją w decyzji ale można je policzyć na palcach jednej ręki. Większość jest na nie a już zdecydowanie cały zespół – pomimo tego, że Bille jest świetnym graczem na lodzie i ma wspaniałe wyniki, jeżeli chodzi o ilość zdobytych bramek. Bille jednak się nie poddaje i postanawia udowodnić na co ją tak naprawdę stać.

  Kobieta i mężczyzna

  Bille nie przejmuje się niechęcią innych.Jedynie co ją interesuje a właściwie to kto – to Logan Forest – przystojniak z dawnych lat, który w każdy piątek zaczął z nią teraz wychodzić na lodowisko pojeździć na łyżwy. Bille chciałaby, żeby Logan się w niej zakochał, jednak on chyba nadal widzi w niej chłopczycę z dzieciństwa. Czy to się zmieni? “Offside. Siostry Barker. Tom 1” Julianny Stone to wspaniała opowieść o tym, jak Bille musi sobie radzić z osobami, które są przeciwko niej. To walka z siostrami oraz z mieszkańcami miasteczka, którzy uważają, że nie powinna wyróżniać się z tłumu a już na pewno nie grać w męskiej drużynie. Billie będzie musiała również walczyć o Logana. Czy dostrzeże on w niej kogoś więcej – seksowną kobietę, która już od dawna jest w nim bez pamięci zakochana? Oj, panie nie będą mogły oderwać się od tej romantycznej opowieści przez długi czas.

  Background obraz autorstwa mindandi - www.freepik.com
 • Dobra literatura,  Nero

  Serce gangstera

  W poszukiwaniu ciekawych książek do przeczytania można natrafić na wiele bardzo ciekawych propozycji zarówno od naszych, polskich autorów, jak również tych zagranicznych. Trzeba przyznać, że na szczęście wielu autorów ma nadal doskonałe pomysły na książki, które nawet przed wydaniem cieszą się ogromną popularnością. Warto zatem sprawdzić, co tym razem rynek literacki ma nam do zaoferowania, jeżeli poszukujemy czegoś ciekawego. Jedną z takich propozycji jest “Nero” autorstwa Sarah Brianne.

  Z mafią w tle

  Jest to książka, która była długo zapowiadana i bardzo długo kazała na siebie czekać. Warto dodać, że jest to pierwszy tom wspaniałej powieści z mafią w tle. Skoro przeczytamy pierwszy tom, który wciągnie nas już od pierwszej strony w swoje zawiłe opowieści, to z wielką ochotę będziemy czekać na drugą część, jaką zafunduje już nam (mamy nadzieje, że niedługo!) Sarah Brianne. Autorka tej serii zaprasza nas do świata mafii, która równie dobrze mogłaby rządzić naszym miasteczkiem. Ale uwaga! Jeżeli ktoś liczy na to, że skoro mamy tutaj do czynienia z gangsterami, to będzie przelewał się tu ogrom krwi – jest w błędzie. Jest to powieść o młodocianym gangsterze Nero, którego ojciec jest królem mafii. I to właśnie na nim skupia się główna historia. Nero jest królem Legacy Prep znanym z tego, że kocha jedynie swoją rodzinę i zrobi dla niej wszystko. Kobiety obdarza tylko i wyłącznie uwagą, kiedy chce, żeby wskoczyła mu do łóżka. Jest to jednak młody człowiek, który chodzi jeszcze do szkoły średniej. Nie można zapomnieć, że w takich powieściach jest jeszcze ONA.

  Szkolna ofiara

  Elle to szkolna ofiara, która stanęła w obronie swojej przyjaciółki czym naraziła się wielu osobom. W tym właśnie Nero, który przez to musi się do niej zbliżyć aby dowiedzieć się, co dziewczyna tak naprawdę widziała podczas feralnego wydarzenia. Nero działa w imię zasady “wszystko dla rodziny” i nie zawaha się przed niczym. Dlatego tak bardzo mu zależy na tym aby dziewczyna powiedziała mu to co on chce a nie wręcz odwrotnie. Czy tak będzie? Jaka relacja stworzy się pomiędzy królem szkoły, który jest podziwiany przez innych a szkolną ofiarą, która jest pośmiewiskiem w oczach wielu osób? “Nero” Sarah Brianne to przemyślnie skonstruowana opowieść gangsterska o człowieku, który zdobywa dopiero doświadczenie w tym świecie i chce wzbudzić podziw swojego ojca. To również wspaniała opowieść z miłosnym wątkiem w tle. Jednak, żeby go znaleźć należy bardzo uważnie czytać całe opowiadanie, które na pewno nie jeden raz nas zaskoczy. A jaki będzie finał tego wszystkiego?

  Flower obraz autorstwa freepik - www.freepik.com